Деміївка

 
 

Деміївка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.Деміївка (Сталінка) — історична місцевість міста Києва. Розташована вздовж проспектів 40-річчя Жовтня (до Голосіївської площі). Науки (до вул. Малокитаївської), Червонозоряного (до вул. Мистецької) і початкової частини вул. Васильківської.

Почало формуватися у XVIII ст. як група поселень у долині Либеді, на перетині її зі шляхом на Васильків. До середини 19 століття фігурувала як Либідська земля, два села (слобідки) — Верхньолибідське і Нижньолибідське (були розташовані вздовж р. Либідь). Сучасна назва (походження невідоме) — з 2-ї половини 19 ст., коли Деміївка згадана як село Хотівської волості. З кінця 19 ст. — робітниче селище.

1908 року київський підприємець Д.Марголін відкрив на Деміївці приватну трамвайну лінію-пролягала приблизно від теперішнього Червоноармійського провулка до Голосіївської площі.Марголін мав розкішно облаштований вагон для особистих поїздок. Ця лінія увійшла у міську мережу 1926 року.

У 1918 р. Деміївка офіційно увійшла до міської смуги Києва. З середини 20-х до поч. 60-х рр. мала назву Сталінка (на честь Й. В. Сталіна, цей топонім офіційно вживався до початку 1960-х рр., а неофіційно — до 1980-х). Більшу частину старої забудови знесено у 70-і рр.

Центр Деміївки — Московська площа, біля якої розташовані Центральний автовокзал і бібліотека ім. В. Вернадського. У 1985 р. на Московській площі встановлено пам'ятник воїнам-автомобілістам у вигляді вантажівки-"полуторки" на постаменті (архітектори Микола Кислий, Сергій Новгородський). Місцевість прославлена сучасним українським письменником Олесем Ульяненком у романі «Сталінка», мала славу «хуліганського» району.


Архітектурна спадщина

Хоча у 70-і роки переважну більшість старої забудови було знесено, частина старовинних споруд збереглася. Зокрема, на Голосіївському проспекті збереглися старовинні корпуси пивзаводу(в радянський час-пивзавод №1) кінця 19 ст., старовинна заводська брама заводу "Київгума", корпуси колишнього Деміївського цукроворафінадного з-ду(нині кондитерська фабрика ім.К.Маркса "Roshen") останньої третини 19 ст., а також колишні житлові та громадські будинки-№22,26,30,32,48. Також зберглася частина одноповерхової приватної забудови кінця ХІХ-поч.ХХ ст.

Однією із найвідоміших і найцінніших споруд старої Деміївки є церква Вознесіння(1882), в якій, зокрема, 1907 року вінчалася Леся Українка із К.Квіткою.


Джерела"Вулиці Києва".Довідник.К.,"Видавництво УЕ ім.М.Бажана",1995.
"Київ.Короткий топонімічний довідник".К.,"Павлім",2003.


Создан 22 янв 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 

free counters